Цю інформацію зібрали волонтери із загальнодоступних джерел.
Які можливості доступні для дітей дошкільного віку?Діти громадян України, які прибули до Словаччини внаслідок війни та подали заяву про тимчасовий захист чи статус біженця, мають право на безкоштовну освіту в Словаччині. Це стосується дитячих садків, початкових та середніх шкіл. Ви можете записати дитину в ясла чи садок на ваш вибір, для цього потрібно пред’явити документи на тимчасовий захист або пояснити, що ви подали заяву. За додатковою інформацією можна звертатися до Міністерства освіти або безпосередньо у навчальні заклади. Перевірити вільні місця в школах і дитячих садках Словаччини можна за шкільною картою Міністерства освіти Словацької Республіки . Список дошкільних закладів де зараз є вільні місця. Також на сайті можна знайти контакти для уточнення деталей. |
Як записати свою дитину до школи?Діти громадян України, які прибули до Словаччини внаслідок конфлікту та подали заяву про надання тимчасового притулку чи біженства, мають право на безкоштовну освіту в Словаччині. Це стосується дитячих садків, початкової та середньої школи. Відвідування школи в Словаччині є обов'язковим до 16 років, але стосується лише дітей, які постійно проживають у Словаччині, і не стосується осіб, які мають тимчасовий притулок. Щоб записати дитину до школи, вам потрібно:
Відповідно до рівня освіти та рівня володіння словацькою мовою ваша дитина буде зарахована до відповідного класу. Більш детальну інформацію можна знайти на сайті Міносвіти . Ви можете переглянути список шкіл тут, а також карту, яка показує вільні місця в школах. Перед відвідуванням дитячого садка або школи дитині необхідно пройти огляд у педіатра та надати керівнику дитячого садка/школи довідку про стан здоров'я з інформацією про обов'язкові щеплення. Звернутися до педіатра можна за рекомендацією знайомих, відповідно до району міста, де ви проживаєте, або там де знаходиться садочок/школа. Ви також можете записати дитину в онлайн-школу тут або онлайн-садок для дітей молодшого віку тут . Безкоштовні курси словацької мови доступні тут і тут . Також перегляньте цей онлайн-центр для дітей 7-11 класів для домашнього навчання та додаткові ресурси. Він не замінює офіційну шкільну програму. Якщо ваша дитина хоче брати участь у дистанційному навчанні лише в рамках української системи освіти (і не навчається в словацькій школі), або якщо вона навчається в словацькій школі та одночасно хоче брати участь у дистанційному навчанні в рамках української системи освіти у другій половині дня або поза викладанням у словацькій школі доступні кілька варіантів онлайн-освіти. «Всеукраїнська школа онлайн» – основна освітня платформа, що містить інтерактивні матеріали (відео, завдання, вправи) за офіційними українськими навчальними програмами (18 основних предметів). Охоплює 5 – 11 класи. Готуються 1 – 4 класи. Електронні версії підручників , опубліковані Міністерством освіти і науки України. Освітня платформа School to Go Online , створена Soficreo, пропонує дистанційне навчання під керівництвом українських вчителів. |
Як я можу записати свою дитину до української школи в перший клас, якщо ми перебуваємо за кордоном?Документи для вступу до школи можна подати онлайн на сайті "Електронна реєстрація до закладів загальної середньої освіти" за посиланням . Для цього потрібно зареєструватися на сайті, обрати заклад загальної середньої освіти, створити заяву та підтвердити її документами в закладі У Києві електронна реєстрація недоступна, але є можливість подати заяву онлайн на електронну адресу школи (за вибором заявника). Зарахування здійснюватиметься на підставі заяви одного з батьків, поданої особисто або у вигляді сканованих копій чи фотокопій. Документи мають підтверджувати місце проживання дитини, одного з її батьків (або осіб, які їх замінюють) на території обслуговування закладу. Якщо батьки не мають можливості отримати медичну довідку для дитини до 31 травня, це не є підставою для відмови у зарахуванні. Оригінали документів та медичні довідки необхідно подати до навчального закладу не пізніше 18 серпня включно. Більше деталей за посиланням . |
Що я можу зробити, якщо моя дитина захворіє?Некомерційна організація «Plamienok» пропонує важкохворим дітям, які приїхали до Словаччини, домашні візити лікаря, медсестри чи соціального працівника за місцем проживання цих дітей у Братиславі. Батьки, які супроводжують дітей, можуть скористатися консультаціями спеціалістів. |
Чи можу я продовжити навчання в університеті? Які документи мені потрібні?Ви можете вибрати між неповною (навчання без ступеню) та повною освітою. Навчання без ступеню або академічна мобільність доступна лише тим, хто вже розпочав навчання в українському університеті та бажає отримати кредити з окремих предметів, які потім можуть бути визнані університетом в Україні.
Якщо ви бажаєте продовжити навчання та потребуєте визнання атестатів про початкову або середню освіту, звертатися потрібно до регіонального відділення шкільної адміністрації . Для отримання атестата про освіту можна зв’язатися з українською стороною за електронною адресою mon@mon.gov.ua. Зверніть увагу, що визнання оцінок та інших досягнень вирішується навчальними закладами. Для визнання дипломів про вищу освіту потрібно звертатися у Міністерство освіти, науки, досліджень і спорту Словацької Республіки . Безплатне навчання українських студентів у Словацькій Республіці передбачає програма FreeStudent. Проєкт працює вже протягом 8 років за сприяння словацько-українського культурно-освітнього товариства. Програма має україномовний сайт, де одразу можна подати заявку на вступ. Участь у програмі беруть дев’ять університетів, серед яких Університет Павла Йозефа Шафарика в Кошице, Університет музичних мистецтв у Братиславі та Кошицький Державний технічний університет. Більше інформації тут . You can use the list of universities that help Ukrainian students and scientists on the English-language educational search platform Erudera . The platform contains 70 offers from universities around the world, including the USA, Australia and Canada. In addition to the country and the name of the university, the table indicates the type of aid and a link to the university's website. Science For Ukraine is a public group of volunteer researchers and students from academic institutions in Europe and around the world who help Ukrainians. You can apply for help through the website, and you can view the entire list of institutions that agree to cooperate with Ukrainian scientists by following the link . Useful Telegram channel "Nonformal O" - scholarships, grants, courses, volunteer projects in all countries for Ukrainians. Корисний Telegram-канал «Можливості» , де публікуються останні волонтерські, освітні, кар’єрні проекти в Україні та різних країнах. Посилання на резервний канал . |
Якими мовами мені потрібно володіти, щоб мати можливість навчатися?Ви можете навчатися в університетах англійською або словацькою мовою. Для курсів словацької заповніть цю форму або відвідайте цей веб-сайт . Дуже часто на цьому Telegram-каналі публікується інформація про мовні курси. |
Де я можу здати мовні іспити (наприклад, TOEFL, IELTS)?Ви можете скласти іспит на сертифікат словацької мови в Центрі підвищення кваліфікації і в Міжнародному домі . |